Kdo se alespoň trochu vyzná ve zdravé výživě, uvědomuje si, že všechny esenciální aminokyseliny, které potřebujeme dodávat v potravě, obsahuje maso, vejce a mléčné výrobky. Pokud bychom chtěli ze stravy vyloučit tyto živočišné zdroje, a důvodů je mnoho od etických až po zdravotní, musíme zajistit příjem aminokyselin jinak. Jak to udělat, je velmi snadné, stačí kombinovat obiloviny, ořechy a luštěniny navzájem. Tím se v nich vyrovnají tzv. limitní aminokyseliny (methionin, cystein, isoleucin a lysin), takže např. porce fazolového guláše s celozrnným žitným chlebem nám poskytne tolik výživy, jako guláš z hovězího masa.
Náhrada masa skutečně funguje
Tyto poznatky znali lidé již ve starověku, i když neměli žádné přístroje a mikroskopy. Kupříkladu římští gladiátoři byli živeni fazolemi a cizrnou, aby podávali až extrémní sportovní výkony. Naši předkové ve střední Evropě využívali především místních zdrojů – hrachu a čočky a byli na luštěninách s obilovinami závislí mnohem více, než my dnes na mase. Hrachový protein byl součástí jejich života a díky tomu také mohli tvrdě fyzicky pracovat na polích bez mechanizace, a pochopitelně bez civilizačních chorob (cukrovky, obezity, alergií atp.).
Luštěniny, tedy i hrachový protein si můžeme dopřát i dnes, tento postup lze doporučit každému, kdo chce zlepšit vlastní zdraví v oblasti prevence i léčby, posílit imunitu, dodat do těla více vlákniny a živin v přirozené podobě. Skutečně není co ztratit, můžete jen získat, potvrdí to každý, kdo se již řadu let drží vegetariánství či veganství. Přechodem na tuto stravu se vám totiž může stát, že se sníží vaše nemocnost, závislost na podpůrných prostředcích (káva, alkohol, nikotin z cigaret) a naopak se zvýší přirozená vitalita, chuť do života, kreativita a spolu s tím se zlepší i mezilidské vztahy. Hrachový protein je vhodný i pro osoby citlivé na lepek a pro diabetiky.