Opravdovou závislostí na internetu u nás v České republice zase netrpí tolik lidí, ale svým způsobem „částečně“ závislý je každý druhý člověk, čím to vlastně je?
Odborníci tvrdí, že sklony k závislosti, a to obzvlášť na sociálních sítích, v různých skupinách bývají lidé osamělí, kteří trpí nějakou duševní nebo psychickou poruchou, to co nemohou říct lidem normálně, totiž na sociálních sítích mohou veřejně prezentovat, protože je přece nikdo nezná.
Další skupinou, a také to nemusí být absolutně závislí lidé, jsou lidé, kteří prosedí spoustu času u on-line her, absolutně ztratí pojem o čase, a dokážou takhle „promarnit“ většinu svého volného času.
Také se najdou lidé, kteří žijí sami, ale chtěli by navázat vztah, bohužel v reálu nejsou schopni oslovit ženu nebo muže a pozvat je třeba na kávu, takže zkouší různé seznamky na internetu, s někým si začnou psát a je to hned, okamžitě po příchodu z práce zapínají počítač, jestli už mají odpověď, pokud ne, jsou ochotni být on-line dlouhou dobu, než jim zpráva přijde apod.
Ještě to není „opravdová“ závislost, ale takoví lidé už k ní nemají daleko, je potřeba používat internet zdravě, není nic špatného psát se občas s někým, kdo bydlí na druhém konci republiky, ale je nutné umět oddělit virtuální svět od toho reálného, komu se tohle nepovede, bude mu chybět k závislosti jen krůček, a závislost poznáte snadno – člověk závislý na internetu u něj prosedí hodiny a hodiny, absolutně přestane vnímat reálný svět, zájmy a koníčky, které dříve měl, ustupují do pozadí, nemá čas na své „reálné“ přátele a známé apod.
Ještě prohlubující propast do závislosti je pořízení si internetu do mobilního telefonu, ona totiž existuje už samotná závislost na mobilních telefonech, kdy takový člověk by udělal cokoli, když vidí, že mu dochází baterka, nic ho v tu chvíli nezajímá jiného, než najít místo, kde by si mohl telefon nabít, aby mu náhodou někdo nevolal a on to nezvedl a pokud si do něj ještě pořídí internet, může být na problém zaděláno.
Takový člověk, který se dosud sice vzdal svých zájmů a koníčků, může takhle snadno přijít i o práci, protože pokud prosedí celou pracovní dobu u telefonu na internetu a nepodá odpovídající výkony v práci, o takového zaměstnavatel zájem mít nebude.
Proto nezapomínejte, internet je dobrá věc v mnoha směrech, ale má nám pomáhat a ne škodit, proto i u internetu platí – VŠEHO S MÍROU.